Mutfak Tasarımları ve Fikirleri

MUTFAK, EVDE TRAFİĞİN EN YÜKSEK OLDUĞU ALANLARDAN BİRİDİR…

EN GÜZEL YEMEKLERİN DE EN KOYU SOHBETLERİN DE ORTAK YERİDİR.

Modern çağda pek çok kullanıcı, mutfaklara gereken önemi vermeye başlıyor. Yepyeni malzeme ve trend anlayışları adeta devrim niteliği taşıyor. Bugün mutfak, yemek hazırlanan yer olma işlevinin çok ötesinde bir anlama sahip… Sosyalleşmek, aile ve arkadaşlarla vakit geçirmek için kullanılan çok amaçlı mekanlardan biri. Temel özelliği işlevsellik olan bu alanlar ilgi uyandıran tarzları ve sunduğu görsel alternatifleri sayesinde dekorasyondaki bütünlüğü sağlıyor.

Mutfak ürünleri yelpazesi oldukça geniş… Mobilya, aksesuar, donanım ve aydınlatma kategorisine sahip göz alıcı seçenekler mutfakları süslüyor. Modern teknolojinin sağladığı kullanım kolaylığı ise fonksiyonel kullanım adına erişilebilecek pek çok çözümü mümkün kılıyor. Şık tezgahlar, parke zeminler ve ustalıkla tasarlanan ahşap dolaplar profesyonel dokunuşlarla birleşerek hayalinizdeki mutfağa dönüşüyor.

FONKSİYONELLİĞİ SOSYALLEŞME İLE SENTEZLEYEN YAŞAM ALANI

Mutfak, yiyecek hazırlanan ve su kullanım yoğunluğunun yüksek olduğu bir alandır. Tezgah üstü ve ara malzemesi tercihlerinin suya dayanıklı ve uzun ömürlü olması bu noktada önem taşıyor. Sağlam materyaller mutfağın tasarım sürecine yepyeni bir boyut kazandırıyor. Duvarların tamamında fayans kullanımı şart değil. Mutfağın genel ambiyansına uygun olacak pek çok malzeme ve desen arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

  • Mutfak tezgahı ve dolaplar için kullanılacak malzemeler, mutfak dekorasyonu serüveninde karar vermeniz gereken en önemli konulardan biridir. Kullanacağınız malzemenin özellikleri uzun vadede kullanıma dayanıklı sonuçlar almanızı sağlar. Tercih edeceğiniz renkler ise dekorasyonun hem stilini hem de niteliğini yakından ilgilendirir.
  • Doğal taştan imal edilen tezgahlar oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Mermer ve granit tezgahlar doğal taş grubuna aittir. Granit tezgah ısıyı izole eder, son derece dayanıklıdır ve onlarca farklı rengi bulunabilen bir taş malzemeden üretildiği için dekorasyonda seçim kolaylığı sunar.
  • Akrilik tezgah olarak da bilinen corian tezgahlar, sert yüzey tezgahları kategorisine dahildir. Bu tezgahlar taş, kum ve cam-porselen gibi ürünlerin ham maddeleri ile oluşturulur. Cnc makinelerinde üretilebildiği ve kolaylıkla şekillendirildiği için son derece revaçta olan bir seçenektir.
  • Dekton tezgahlar kompozit tezgah grubuna aittir. Birkaç malzemenin yüksek ısı ve basınç ile sıkıştırılarak oluşturulmasıyla elde edilir. Bu yönüyle oldukça sert ve kolay işlenebilir bir tezgah türüdür. Sıkıştırılarak üretildikleri için sağlam yapılarına rağmen ince bir tasarım şıklığı sunarlar.

YENİ MUTFAK TERCİHLERİNDE ROL OYNAYAN ETMENLER

Yeni bir mutfak tercihinde göz önünde bulundurulması gereken pek çok dinamik mevcuttur. Bu dinamikler ev sahibinin beklentilerine, gereksinimlerine ve bütçesine göre değişkenlik gösterir. Bu noktada önemli bir parametre olan maliyet, oldukça kritik bir unsurdur. Mutfağın evin genel atmosferi ile uyumlu olması ise bir diğer önemli parametredir. Evin gelecekte nasıl görüneceğine dair analizlerde bulunmak ve mutfağın değişen ihtiyaçlara adapte edilip edilemeyeceğini hesaplamak uzun vadede yarar sağlar.

AÇIK BİR MUTFAĞI NASIL TASARLAYABİLİRİM?

Açık mutfak tasarımı ferahlık ve rahatlık hissini garanti eder. Konforu pekiştiren bu tasarım türü profesyonel detaylarla birleştiğinde hem şık hem de işlevsel bir alana dönüşebilir. Mutfak adaları, açık mutfakları bulundukları alandaki diğer bölümlerden ayrıştırmak adına son derece yararlıdır. Aynı zamanda ek bir tezgah alanı olarak da işlev görürler.

Modern çağın geleneksel yapı ile harmanlandığı bir evreden geçiyoruz. İçinde yer aldığımız gereksinimler çerçevesinde en efektif sonuçları elde edebilmek adına yaşam alanlarımızda daha pratik ve hızlı sunumları tercih ediyoruz. Açık mutfakların yalnızca büyük evler için ideal olduğu fikri büyük bir yanılgıdır. Doğru tasarlanmış bir açık mutfak veya ankastre mutfak küçük bir ev ile de benzersiz bir uyum yakalayabilir.

Bir kahvaltı barı düşünün… Bu, açık bir mutfak için harika bir eklenti olabilir. Yemek hazırlarken evin diğer sakinleriyle iletişim içerisinde olmayı kolaylaştırır. Aynı zamanda hızlı ve pratik yemekler hazırlama noktasında oldukça faydalı alanlar yaratır. Çeşitli tencere ve tavalar, kullanışlı bir askıdan yararlanarak, şık bir görünüme kavuşabilir. Kahvaltı barına dahil edilecek dekoratif nüanslar sayesinde daha modern bir çizgi elde etmek kolaylaşır.

BİRLİKTE ÇALIŞALIMiletisim@datcamimarlik.net

ÇALIŞMA SAATLERİ
Pazartesi - Cumartesi 8.00 - 18.00
Pazar Kapalı
Adres
İskele, KOLCU APT,
BALIKÇI SOKAK D:NO :3,
48900 Datça/Muğla
Telefon
0 (507) 453 35 08
0 (252) 712 45 23
BİZE YAZIN
iletisim@datcamimarlik.net

Datça Mimarlık, 2023 © Tüm Hakları Saklıdır. Yapımcı: Realooks Bilişim Hizmetleri