Lüks görünümleri ve müstakil olmaları nedeniyle villa tipi konutlar birçok kişinin hayallerini süslemektedir. Villalara şehir içinde de rastlayabiliriz. Ancak yazlık yerlerde villalara rastlamak daha mümkündür. Ülkemizde bu yazlık yerlerin başında Datça gelir. Datça’ da yazlık villalar oldukça yaygındır. Mimarlar da artan talep üzerinde yazlık villa inşaatı ya da iç tasarımı gibi uygulamalar üzerinde yoğunlaşmıştır. Datça villa mimarisi sürekli gelişmekte ve ilerlemektedir.

Villa mimarisi çok değişiklik gösterebilir. Şehir içinde daha klasik tarzda yapılara rastlanırken Datça gibi yazlık yerlerde daha modern dokunuşları olan villalara rastlamak mümkündür. Villa mimarisi Roma Dönemi’ ne dayanmaktadır. A,B ve C tipi olmak üzere üç çeşit villa tipi vardır. A tipi villalar geniş metrekareli, yerleşim yerlerinden uzak yapılardır. Bu tip villaların içerisinde bir konuttan beklenebilecek her şey bulunur. B tipi villaların metrekaresi daha küçüktür. Orta büyüklükteki ailelere hitap ederler. C tipi villalar ise en küçük metrekareye sahip villalardır. Bu tip villaların arazisi küçüktür ve ihtiyaca göre tasarlanırlar.

Villalar bunun haricinde de tasarımlarına göre, kat sayılarına göre, mimarisine göre çeşitlendirilebilir. Geçtiğimiz yıllarda daha klasik tipte villalar ve avangard tasarımlar ön planda olsa da günümüzde bunlar yerini daha modern ve elegant villalara bırakmıştır. Yuvarlak hatların yerini keskin hatlar, oyma duvarların yerini doğal bırakılmış taş duvarlar almıştır. Mimaride bu modern çizgi son yıllarda daha çok tercih edilmeye başlanmıştır.

Modern villa tasarımları yalnızca dış tasarımları ile değil içi tasarımları ile de dikkat çekmektedir. Bu tür villaların içlerinde de daha sade tasarımlar tercih edilmektedir. Modern villa tasarımları doğal havalarıyla, yansıtmalı yüzeyleriyle, nötr tonlarıyla, keskin hatlarıyla ve sadelikleri ile dikkat çekerler. Bu tür villalarda yaşam alanı kalabalıklaştırılmadan dekor yapılır ve her şey bir uyum ve sadelik içerisindedir.

Villalar içerisinde havuz bulundurmaları ile de ünlüdür. Ancak her villada havuz bulunmaz. Bir villada havuz bulunabilmesi için arazisinin yeteri kadar geniş olması gereklidir. Ayrıca şehir içinde villalarda havuz hem bakımından hem kullanımının kısıtlı olmasından dolayı görüntü haricinde pek fazla kullanılmaz. Yazlık yer villalarında havuz daha işlevsel ve yaygındır. Datça villalarında da sıklıkla havuz görmek mümkündür.

Villa yapımı için öncelikle arazi seçilir. Bu araziler genellikle manzaralı olmaktadır. Manzaralı olması villanın değerini arttıran bir unsurdur. Datça villa mimarisinde de genellikle manzaralı denize bakan villalar görülür. Arazi içerisinde villanın nasıl konumlandırılacağı ve arazinin ne kadarının oturma alanı ne kadarının bahçe olacağı ihtiyaç ve isteklere göre tasarlanır. Şehir içindeki villalarda genellikle oturma alanı daha büyük yapılırken yazlık villalarda bahçe alanı daha büyük bırakılır.

Villalar genellikle iki katlı olmaktadır. Ancak tek katlı ya da üç katlı villalara da rastlanabilir. İki katlı villalar dubleks olarak bilinirken üç katlı villalar tripleks olarak bilir. Kat sayısı tasarımın tipi ve ihtiyaca göre değişir. Villanın dış ve iç tasarımı isteğe bağlı olsa da son yıllarda genellikle modern tasarım çizgisindeki yapılar tercih edilmektedir. Datça villaları da genellikle modern tasarlanmış hoş ve elegant yapılardır.

BİRLİKTE ÇALIŞALIMiletisim@datcamimarlik.net

ÇALIŞMA SAATLERİ
Pazartesi - Cumartesi 8.00 - 18.00
Pazar Kapalı
Adres
İskele, KOLCU APT,
BALIKÇI SOKAK D:NO :3,
48900 Datça/Muğla
Telefon
0 (507) 453 35 08
0 (252) 712 45 23
BİZE YAZIN
iletisim@datcamimarlik.net

Datça Mimarlık, 2023 © Tüm Hakları Saklıdır. Yapımcı: Realooks Bilişim Hizmetleri