Kış Bahçesi ve Balkon Fikirleri

Soğuk havalarda bile keyifli zaman geçirmeye ne dersiniz? Özellikle evinin bahçesi olmayanlar ve daire de oturanlar için kış bahçesi dekorasyonu önerilerine yer verdik. Kış bahçesi sayesinde mevsim ne olursa olsun bu özel alanların tadını çıkarabilirsiniz.

Kış bahçeleri her evde maalesef karşımıza çıkamıyor. Özellikle bahçeli evlerde oturanlar için çok uygun bir fikir. Kış bahçesi modellerine baktığınızda genellikle böyle örnekler ile karşılaşabilirsiniz; fakat çoğumuzun apartman dairesinde yaşadığı da bir gerçek. Ama neden dairede oturan birinin kış bahçesi olmasın? Bu nedenle kış bahçesi fikirleri verirken aslında kapalı balkonda da uygulayabileceğiniz önerilerden bahsedeceğiz

Korunaklı Olmalı

Kış bahçesi yaptırırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, alanın korunaklı olması. Açılır-kapanır pencere ya da kapıları tercih ederek, oluşturacağınız bahçenin hem kış aylarında korunaklı hem de yaz aylarında ferah olmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle bu nokta ısı izolasyonuna da dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer gerekli ise pencere ve kapı değişimlerini de yaptırmanız gerektiğini belirtmeden geçmeyelim. Çünkü kapılar ve pencereler, ısı kaybına neden olabilen alanların başında geliyor.

Duvar ve Zeminler

Kış balkonu tasarlarken dekoratif ürünlerin önemi büyük önem taşıyor. Ancak bunlardan önce dikkat etmeniz gereken zemin ve duvarlar geliyor. Zemin ve duvar dekorasyonu yaparken de evinizin diğer alanlarında yaptığınız uygulamaları hayata geçirebilirsiniz. Örneğin duvarları isterseniz boyayabilir, isterseniz de duvar kâğıdı ile kaplayabilirsiniz. Zeminlerde ise seramiklerin yanı sıra parke ya da bahçe yer döşemelerini kullanabilirsiniz. Zemine halı veya kilim serebilirsiniz.

Duvar için minik tasarımlar yapabilirsiniz. Farklı tablolar, posterler, fotoğraflar koyabilirsiniz. Duvarın yapısı ile de oynayabilirsiniz. Görünüm olarak ahşap, tuğla, taş gibi görünümlerde sağlanabilir. Kış bahçesi fikirleri olarak bu tarz tasarımlar yapabilirsiniz. Bu tarz duvar modelleri seviyorsanız arasından zevkinize göre olanı seçebilirsiniz. Tavanı camlı şekilde kullanabilirsiniz. Tavan camlı olduğunda daha şeffaf ve ferah bir görünüm sunar.

Bitkilerden Yardım Alın

Kapalı alana sahip olmayanlar bitkilerden yardım alabilir. Kış bahçesi, teras, balkon gibi alanlara en çok yakışan şeyin bitkiler olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama standart şekilde bitkileri dizmek yerine daha farklı bir görünüm yaratabilirsiniz. Balkonda çiçek dizaynı yaratarak ortamın havasını değiştirebilirsiniz. Balkonda çiçekler ile daha farklı bir görünümde elde etmiş olursunuz. Çiçekleri istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Ahşap tasarım mobilyaların yanında ayrıca çok şık bir görünüm sunar. Kapalı alanlarda da bitkileri kullanabilirsiniz.

Datça Mimarlık

BİRLİKTE ÇALIŞALIMiletisim@datcamimarlik.net

ÇALIŞMA SAATLERİ
Pazartesi - Cumartesi 8.00 - 18.00
Pazar Kapalı
Adres
İskele, KOLCU APT,
BALIKÇI SOKAK D:NO :3,
48900 Datça/Muğla
Telefon
0 (507) 453 35 08
0 (252) 712 45 23
BİZE YAZIN
iletisim@datcamimarlik.net

Datça Mimarlık, 2023 © Tüm Hakları Saklıdır. Yapımcı: Realooks Bilişim Hizmetleri