Daire Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Son zamanlarda ismini sıkça duyduğumuz loft daire; bir binanın üst katı, tavan arası ya da çatı katı dairelerine verilen isimdir. Loft daire tek kat olabildiği gibi dubleks olarak da tasarlanabiliyor. Loft dairelerin tarihi 1970’li senelere dayanıyor. O yıllarda Amerika’da eski fabrika ya da depo gibi mekanlardan dönüşen yaşam alanları olarak ortaya çıkmıştı.

O yıllarda aslında loft daireler evsizlik problemine bir çözüm olarak tasarlanmıştı. Ancak beklenenin tam aksine, loft daireler için en fazla talep sanatçılardan geldi. Sanatçılar bu daireyi hem yaşam alanı hem de atölye olarak değerlendirdiler. Zamanla bu daireler apartmanların üst katında konumlanan daireler oldu.

Loft Daire Özellikleri Nedir?

Loft daire ilk başta fabrika ya da endüstriyel binaların dönüştürülmesi mantığıyla üretilmeye başlansa da günümüzde bambaşka bir tarzda alıcıların beğenisine sunuluyor.

Loft daireleri klasik dairelerden ayıran özellikler ise şunlardır;

  • Loft dairelerde genellikle bir asma kat bulunur.
  • Duvarlar klasik dairelere oranla çok daha azdır.
  • Bu daireler oldukça geniş tavanlara sahiptir.
  • Pencereler olabildiğince geniştir.
  • Yaşama alanı maksimum seviyede ayarlanmıştır.

Loft daireler genel olarak bu özelliklere sahip olsalar da bazı planlarda, bu özellikler değişiklik gösterebilir.

1+1 Loft Daire Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Günümüzde insanların yaşam alanını, işini ve hobilerini tek bir çatı altında toplamak istemesi loft dairelere olan ilgiyi arttırmıştır. Bu amaçlarla aranan küçük ama kullanışlı daireler alıcıları loft daireler ile tanıştırmıştır. Yani loft dairelerde aranacak ilk kriter; alan küçük olsa dahi kullanışlı olmalıdır. Loft daire seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer konular ise şunlardır;

  • Konum: konum yalnızca loft dairelere has bir kriter değildir. Öyle ki tüm yaşam alanlarının konumu önemlidir. Bu konuda aranan özellikler kişiye göre değişir bu yüzden, loft dairenizi seçmeden önce konumunun size hitap edip etmediğini sorgulayın.
  • Alan genişliği: Bu konu loft daire seçiminde oldukça önemlidir. Duvarların az olması kullanım alanını arttırsa da dairenin belli bir genişliğe sahip olması gerekir. Bu konu da kişiye göre değişiklik gösterir. Bu sebeple daire ararken genişliği göz önünde bulundurmanız gereken bir özelliktir.
  • Tavan yüksekliği: Loft daireler klasik dairelere oranla daha küçük dairelerdir. Bu sebeple mekanın daha ferah olması için tavan yüksekliğine ihtiyaç vardır. Tavanın yüksek olması mekanı daha büyük gösterirken daha ferah ve rahatlatıcı olmasını sağlar.
  • Asma kat: Loft daireler genelde asma kata sahiptirler. Bu konu kişiye göre değişse de asma kat bulunan daireler yaşam alanını daha işlevsel kullanmanızı sağlar. Yatak odanızı veya çalışma odanızı bu sayede diğer mekanlardan ayırabilirsiniz.

BİRLİKTE ÇALIŞALIMiletisim@datcamimarlik.net

ÇALIŞMA SAATLERİ
Pazartesi - Cumartesi 8.00 - 18.00
Pazar Kapalı
Adres
İskele, KOLCU APT,
BALIKÇI SOKAK D:NO :3,
48900 Datça/Muğla
Telefon
0 (507) 453 35 08
0 (252) 712 45 23
BİZE YAZIN
iletisim@datcamimarlik.net

Datça Mimarlık, 2023 © Tüm Hakları Saklıdır. Yapımcı: Realooks Bilişim Hizmetleri